VITEK® MS
Tömegspektrometriás mikrobiológiai azonosító rendszer
A VITEK® MS egy Matrix Assisted Laser Desorption Ionization Time-of-Flight (mátrix által segített lézerdeszorpciós ionizáció repülési időn alapuló), MALDI-TOF technológiára épülő automata tömegspektrometriás mikrobiológiai azonosító rendszer. A VITEK® MS egy IVD-CE jelzéssel ellátott, átfogó adatbázist tartalmaz baktériumokra és gombákra, beleértve a mycobacterium, Nocardia és a penészgomba fajokat. Stabil és pontos azonosítás korszerű spektrum-meghatározással.
- Az azonosítási és érzékenységi vizsgálatok eredményei tökéletesen integrálhatók, így a munkafolyamat optimális
- Teljes nyomonkövethetőség és rugalmasság
Gyors és egyértelmű azonosítás
A VITEK® MS egy Matrix Assisted Laser Desorption Ionization Time-of-Flight (mátrix által segített lézerdeszorpciós ionizáció repülési időn alapuló analizátorral, MALDI-TOF) technológiára épülő innovatív, automata mikrobiológiai azonosító rendszer. Ez a tömegspektrometriás technológia mindössze néhány perc alatt képes egyértelműen azonosítani faj, nemzetség és család szintjén. Gyorsan közölheti az eredményeket az orvosokkal a megfelelő kezelés megkezdéséhez, ezzel hozzájárulva az általános betegellátáshoz és a kezelés eredményességéhez.
A MALDI-TOF MŰKÖDÉSI ELVE
- Előkészítik a mintalemezt és nagy vákuumba helyezik.
- Egy pontos lézersugár ionizálja a mintát.
- Egy fehérjéből álló „felhő” alakul ki, amelyet az elektromos töltés felgyorsít.
- Egy gyűrűs elektródán történő áthaladás után a rendszer egy képlet segítségével a mért idő alapján feljegyzi a fehérjék repülési idejét.
- A fehérjéket egy szenzor érzékeli, amely létrehoz egy spektrumot, amely minden minta fehérje-összetételére jellemző.
Pontos és stabil eredmények
A bioMerieux szabadalmazott Advanced Spectra Classifier (korszerű spektrum-meghatározó) programja a betegek optimális ellátásával kapcsolatos döntésekhez szükséges stabil és pontos eredményeket biztosítja. A VITEK® MS rendszer mindegyik spektrumot az észlelt és a tömeg és intenzitás alapján rendezett csúcsok sorozata formájában olvassa le. Az Advance Spectra Classifier szoftver használatával a megkülönböztetés hatékonyabb, mert minden csúcsot az azonosítási eredmény számítása alapján vesz figyelembe. Nincs spektrum-összehasonlítás, és a referencia spektrumok nem részei a forgalmazott szoftvernek.
A VITEK® MS egy populációs adatbázist tartalmaz, amely figyelembe veszi az adott fajokon belüli törzsek sokféleségét, így a teljesítmény stabil és pontos lesz anélkül, hogy a pontszámokat módosítani kellene.
Az adatbázis úgy épül fel, hogy az egyes fajok jobban megkülönböztethetők legyenek. Ez úgy valósul meg, hogy minden faj esetében az alábbiak alapján generált spektrumokat tartalmazza:
- Átlagosan több mint 14 izolátum/faj és átlagosan 36 spektrum/faj
- Az izolátumok földrajzi sokfélesége
- Különböző eredetű mintákból (pl. vér, szövet stb.) nyert izolátumok
- Különböző táptalajon tenyésztett izolátumok
- Különböző inkubálási időkkel nyert izolátumok
VITEK® MS V3: Átfogó adatbázis-frissítés mycobacterium, Nocardia és penészgombák esetében
Az új, IVD-CE jelzéssel ellátott, baktériumokra és gombákra vonatkozó VITEK® MS V3* adatbázis most már a mycobacteriumot, a Nocardia-t és a penészgombákat is tartalmazza. Ez a továbbfejlesztett adatbázis a következőket foglalja magában: Mycobacterium tuberculosis (TBC), nem tuberculoticus mycobacteriumok (NTM), dermatophyták és dimorf gombák, így a betegek fertőzéseit okozó leginkább prevalens fajok. Azáltal, hogy ezek, a nehezen kimutatható mikroorganizmusok a tömegspektrometriás rendszerrel gyorsan azonosíthatók, a mikrobiológusok azonnali eredményeket tudnak biztosítani az orvosoknak az olyan betegségek gyorsabb kezeléséhez, mint a tuberculosis, az NTM okozta osteomyleitis és a súlyos gombás fertőzések.
A VITEK® MS kiváló teljesítménye a mycobacteriumok, a Nocardia és a penészgombák azonosításában lehetővé teszi, hogy az orvosok hamarabb értesüljenek az eredményekről, így javul a betegellátás. Ezzel a kórházak pénzt (molekuláris próbák, szekvenálás, kiküldés) és időt (a vizsgálat házon belül elvégezhető, ezek a komplikált mikroorganizmusok gyorsabban azonosíthatók) takarítanak meg.
* Az Amerikai Egyesült Államokban nincs forgalomban
Optimalizált munkafolyamat és az azonosítási és érzékenységi vizsgálatok zökkenőmentes integrációja
A VITEK® MS kifejezetten a mikrobiológiai laboratóriumok munkafolyamatának optimalizálásához készült. 4 lemezes kapacitásával négy különböző laboráns párhuzamosan készítheti elő a mintákat külön munkaállomásokon, amelyek azután egyszerre helyezhetők be a készülékbe. A cél lemezen lévő 48 mintaponttal
Optimalizált munkafolyamat és az azonosítási és érzékenységi vizsgálatok zökkenőmentes integrációja
A VITEK® MS kifejezetten a mikrobiológiai laboratóriumok munkafolyamatának optimalizálásához készült. 4 lemezes kapacitásával négy különböző laboráns párhuzamosan készítheti elő a mintákat külön munkaállomásokon, amelyek azután egyszerre helyezhetők be a készülékbe. A cél lemezen lévő 48 mintaponttal futtatásonként 192 izolátum vizsgálható.
- Az azonosítási és érzékenységi vizsgálatoknak megfelelő célzott lemezelőkészítés a VITEK® MS előkészítő állomás része
- Az eredmény nagyon kevés lépéssel elérhető – az azonosítási és érzékenységi vizsgálati eredmények ugyanazon a napon elkészülnek
- Kevesebb a kezelési idő, így az értékesebb feladatokra lehet koncentrálni
- Nagy kapacitás nagy laboratóriumok számára (192 minta/futtatás) és 16-os kisebb részek a kicsi vagy közepes méretű laboroknak
A Myla®, a bioMérieux korszerű middleware megoldása a VITEK® MS és VITEK® 2 rendszerekkel kapott azonosítási és érzékenységi vizsgálati eredmények valós idejű jelentését és zökkenőmentes integrációját biztosítja.
Egyszerűen leolvasható eredmények a Myla® alkalmazással
VITEK® MEGOLDÁSOK: Teljes nyomon követhetőség és rugalmasság
A VITEK® MS teljes mértékben nyomon követhető és rugalmas, amely általánosan javítja a labor hatékonyságát és megbízhatóságát.
- A reagenseken és az eldobható eszközökön lévő vonalkódok segítségével a teszt nyomon követhető, az egyes izolátumokhoz tartozó azonosítási és érzékenységi eredmények automatikus összekapcsolásával.
- Eldobható lemezek:
- Csökken a szennyeződések okozta hibás eredmények kockázata
- Csökken a kémiai biztonsági veszély.
- 3 rögzítési terület és csoport, mindegyik kalibráló ponttal
- A működés automatikus ellenőrzése, finomhangolása és kiigazítása, a felhasználó számára átlátható módon.
Általános műszaki adatok és hivatkozási számok
A VITEK® MS műszaki adatai
Lézer
- 337 nm-es nitrogén lézer, rögzített fókusz
- Maximális impulzus-frekvencia - 50 Hz (50 lézervillanás/másodperc)
- A lézersugár normálhoz közeli (tengelyen lévő) incidenciája a mintához
- A lézer teljesítményét és célzását szoftver vezérli
Analizátor
- 1,2 m sodrási hosszúságú lineáris repülési cső
- A vákuumot forgó rendszerben működő két turbomolekuláris szivattyú biztosítja (névleges teljesítmény 250 l/s)
- A nyaláb kitakarása a nem kívánt nagy intenzitású jelzések pl. mátrix ionok eltérítéséhez
Méretek
- Méret (sz x ma x mé) - 0,7 m x 1,92 m x 0,85 m, a hátoldal faltól való minimális távolsága 100 mm
- Súly - 330 kg az adatfeldolgozó rendszer nélkül
Az elhelyezésre vonatkozó előírások
- Elektromos
- 200 V váltóáram, 50/60 Hz, 1000 VA egyfázisú VAGY
- 230 V váltóáram, 50/60 Hz, 1000 VA egyfázisú
- A megbízható működés érdekében kizárólag erre a célra fenntartott, stabil és folyamatos hálózati ellátás szükséges
- Hőmérséklet - környezeti 18–26 °C
- Relatív páratartalom – 70% alatt, nem kondenzálódó
- Rezgésmentes, stabil, vízszintes padló, legalább 330 kg teherbírású, négy ponton alátámasztott
Tömegtartomány
- 1–500 kDa
A VITEK® MS elemei
A VITEK® MS előkészítő állomás a VITEK® MS céllemezek és a VITEK® 2 AST kártyák előkészítésére szolgál. Az egyszerű leolvasás magában foglalja az azonosítási és érzékenységi vizsgálatokhoz való előkészítést a laborasztalnál, a vonalkódok teljes nyomon követésével. Az egyszerűen használható szoftver nyomon követi, hogy a felhasználó melyik pontot készítette már elő.
A VITEK® MS adatgyűjtő állomás közvetlenül csatlakozik a VITEK® MS készülékhez. Mutatja a készülék állapotát és megkapja a minta spektrumát a készülékről. A spektrumokat ezután az adatgyűjtő állomás elküldi a Myla rendszernek elemzésre.
A Myla® szerveren a Myla® szoftver fut, amely egy middleware megoldás. A VITEK® MS esetében a Myla® a VITEK® MS előkészítő állomáshoz és a VITEK® MS adatgyűjtő állomáshoz is csatlakozik, így biztosítva az összes betegminta és eredmény teljes integrálását és nyomon követését. Az LIS rendszerhez és a laboratóriumban lévő más készülékekhez való csatlakozási lehetőség lehetővé teszi az összes laboratóriumi adat egy helyen történő összegyűjtését és megtekintését.